Laskettelijan ja lautailijan verkkokauppoja riittää netissä runsaudenpulaan asti. Listasimme kauppoja, ja otimme huomioon seuraavat kriteerit:
- luotettavuus,
- varmuus,
- toimitukset,
- palautukset,
- reklamaatiot, sekä
- maksut ja maksujen palautukset.
Listauksessa ei ole huomioitu:
- tuotevalikoimaa,
- tuotteiden hintoja, ja
- toimituskuluja.
Tuotevalikoima ja tuotteiden hinnat vaihtelevat. Samoin toimituskulut. Tee oma hinta- ja saatavuusvertailu tämän listan pohjalta. Relaa.comin keskusteluista löytyy myös paljon nettikauppojen tuotevalikoimaan ja hintoihin liittyvää tietoa.
Kriteerien mukaan tarkasteltuna huonot nettikaupat on jätetty pois listalta. Niistäkin on paljon keskustelua Relaa.comin keskusteluissa. Jos joku kauppa keskusteluissa osoittautuu kriteerien mukaan hyväksi, niin se lisätään listalle. Kerro Relaa.comin keskustelussa hyvistä kokemuksistasi.
Kaupat poistetaan listoilta, jos niiden kohdalla havaitaan useita puutteita tai epäselvyyksiä käytetyissä kriteereissä. Kerro Relaa.comin keskustelussa huonoista kokemuksistasi.
Kaupat ovat maittain aakkosjärjestyksessä.
Italia
Skicenter.it
Itävalta
Blue-tomato.com
Hot-zone.tv
Moreboards.com
Ranska
Telemark-pyrenees.com
Zerogchx.com
Ruotsi
Skistore.se
Saksa
Planet-sports.com
Shop.sport65.de
Sport-conrad.com
Warehouse-one.de
Suomi
Boardstock.net
Camu.fi
Myboard.fi (Intersport Forum)
Suksikauppa.com
SkandinavianOutdoorStore.com
Whiteroom.fi
Listauksessa ei ole Euroopan ulkopuolisia nettikauppoja. Niistä pitäisi laatia erillinen listaus.
Katso myös:
Keko: Retkeilijän ja vaeltajan nettikaupat
Aloitetaan kevyellä pikalistalla. Täydennetään yhdessä.
Pitäisikö muuten tehdä erillinen Vapaalaskijan nettikaupat? Siihen voisi ottaa vain kaupat, joissa suksien ja lautojen lisäksi nousukarvaa, trekkingsidettä, lumiturvallisuustavaraa,... Silloin tässä listassa voisi keskittyä suksi-, lauta-, mono- ja sidekauppoihin. Vai ennemmin yksi lista, jossa molempia ja ehkä vaan pikkaisen tuolla vapaalaskupuolella painotettuna?
---------------------------------------
Elämä on ulkona. Relaa netissä.
---------------------------------------
ITÄVALTA
hot-zone.tv
RANSKA
zerogchx.com
SAKSA
warehouse-one.de
SUOMI
myboard.fi
Jos näitä kauppoja löytyy hirveesti niin sit vois listata vapaalaskukaupat erikseen, mut aluks varmaan yks lista riittää?
Laitetaanko tänne myös valmistajat jotka myyvät tuoteitaan suoraan?
Mun mielestä suoraan myyvät valmistajat voi hyvin laskea nettikaupoiksi. Ja niiden nimestä kyllä jo tajuaa yleensä odottaa, että tarjoavat vain sitä yhtä, eikä kukaan siis pety.
Mutta jos tässä ekassa listassa on vaan eurooppalaiset, niin onko valmistajia monta? No kai niitä täältäkin löytyy eikä vaan jenkkilästä.
kalamies135:n linkit lisätty listaan.
---------------------------------------
Elämä on ulkona. Relaa netissä.
---------------------------------------
ScandinavianOutdoorStore.com
http://www.scandinavianoutdoorstore.com/laskettelu-ja-hiihto/
Hyvältä vaikuttaa, voitteko vielä vaikka boldata/alleviivata/värjätä maittennimet niin näyttää selkeämmälle, eivätkä maat huku kauppojen sekaan ja toisinpäin?
Henk. Koht. mielipide on että saman alalajin alle kaikki kaupat, liian tarkka erottelu sekoittaa. Jokainen osaa itse katsoa kauppojen sivuilta mitä sieltä löytyy. Ehkä sitten kun lista alkaa olla hyvin pitkä voi esim. linkin perään laittaa jonkun merkin, esim näin. (V)
~feel free, levitate~
Vielä yksi:
skicenter.it
Itsellä ei kokemusta mutta olen kuullut sieltä tilanneilta toimivaksi. Myy lähinnä kait kilpatason kamaa?
-- Pekka--
Suomi: boardstock.net
Itävalta: moreboards.com
Saksa: planet-sports.com
Tossa muuta mistä ollaan kavereitten kanssa tilailtu. Homma on toiminu hyvin, myös rahan palautukset ja vaihdot.
Sport-Conradin linkin voisi korjata listaukseen oikeaksi eli:
http://www.sport-conrad.com/
Ranska: http://www.sports-aventure.fr
Nopeahkosti ovat vastanneet sähköposteihin, yksi tuote on menossa palautukseen/korjuuseen. Saas nähdä mitä sanon sen jälkeen yrityksestä. Tällä hetkellä vielä vaikuttaa erinomaiselle paikalle.
~feel free, levitate~
Onko kokemuksia Outdoorsport24:stä ja sen toimivuudesta?
http://www.outdoorsports24.com/
Pakko kommentoida tähän ketjuun Blue-tomaton toimintaa.
Tilasin Voilen splitin syyskuussa. Kyselin laudan perään kolme kertaa. Lopulta, joulukuun 18. päivä tulee vastaus, että niitä ei saakkaan.
Ei kovin vakuuttavaa toimintaa, varsinkin kun muilla tukkureilla niitä on saatavissa.
[quote author=Ikutin link=topic=37798.msg197359#msg197359 date=1322429090]
Ranska: http://www.sports-aventure.fr
Nopeahkosti ovat vastanneet sähköposteihin, yksi tuote on menossa palautukseen/korjuuseen. Saas nähdä mitä sanon sen jälkeen yrityksestä. Tällä hetkellä vielä vaikuttaa erinomaiselle paikalle.
Miten meni palautus, joko pystyt suosittelemaan?
[quote author=mhlaakso link=topic=37798.msg198222#msg198222 date=1324240426]
Onko kokemuksia Outdoorsport24:stä ja sen toimivuudesta?
http://www.outdoorsports24.com/
Anyone? Listalle mahtuisi lisää hyviä, jos sellaiseksi osoittautuisi.
[quote author=jone75 link=topic=37798.msg198261#msg198261 date=1324368736]
Pakko kommentoida tähän ketjuun Blue-tomaton toimintaa.
...Ei kovin vakuuttavaa toimintaa...
Pistäkää tänne muutkin mahdollinen negatiivinen Blue-tomatosta. Poistetaan listalta jos vanha nettikauppasuosikki alkaakin toimia huonosti.
---------------------------------------
Elämä on ulkona. Relaa netissä.
---------------------------------------